Mediacja jest to polubowna metoda rozwiązywania sporów, w której bezstronna i neutralna osoba trzecia pomaga stronom we wzajemnej komunikacji, określeniu interesów i kwestii do dyskusji oraz dojściu do wspólnie akceptowalnego porozumienia. Proces ten ma charakter dobrowolny, poufny i nieformalny. Jeśli jego przebieg jest pomyślny, kończy się najczęściej porozumieniem/ugodą osób będących w sporze.
Mediacje różnią się od rozstrzygnięć sądowych przede wszystkim tym, że ich celem nie jest ustalenie, kto ma rację, ale wypracowanie rozwiązania, które zadowala obie strony sporu i na jakie w związku z tym mogą one przystać dobrowolnie.
Ważne jest to aby obie strony mediacji były aktywne i otwarcie mówiły o swoich potrzebach, obawach i emocjach. Mediator może zastosować szeroką gamę technik, aby kierować procesem mediacyjnym w konstruktywnym kierunku i pomagać stronom w znalezieniu optymalnego rozwiązania. Spory mogą dotyczyć różnych dziedzin życia: sprawy handlowe, prawne, dyplomatyczne, pracownicze, społeczne i rodzinne.
Jakie sprawy nie nadają się do mediacji? Choroby psychiczne – niepoczytalność, odebranie praw obywatelskich, ubezwłasnowolnienie, a także depresja – są to sytuacje, które dyskwalifikują sprawę do skierowania jej do mediacji. Brak pełnej świadomości podejmowania decyzji nie daje szans na to, aby mediacje odniosły oczekiwany skutek.
Można wyróżnić dwa rodzaje mediacji: sądową oraz pozasądową.
Na pierwszą z nich strony sporu są kierowane na podstawie postanowienia sądu już po wniesieniu pozwu czy wniosku wszczynającego postępowanie, natomiast mediacje pozasądowe mają miejsce w sytuacji, gdy sprawa nie jest jeszcze rozpatrywana przez sąd wówczas mediację rozpoczyna się na wniosek jednego z jej uczestników. Co istotne, ugoda zawarta podczas mediacji zarówno w trakcie postępowania sądowego, jak i poza nim może zostać zatwierdzona przez sąd, dzięki czemu na jej podstawie będzie można prowadzić ewentualną egzekucja. p> Wśród korzyści płynących z mediacji w pierwszej kolejności warto wymienić to, że w czasie jej trwania strony mogą próbować wspólnie wypracować rozwiązanie, które zostanie zaakceptowane przez każdą z nich. Jest to o tyle istotne, że w postępowaniu sądowym decyzja jest wydawana przez sąd i zazwyczaj przynajmniej jedna ze stron jest z niej niezadowolona. Mediacja jest niejawna, co oznacza, że zarówno mediator, jak i strony mają obowiązek zachować w tajemnicy wszystko, o czym się podczas niej dowiedzieli. Zaletą mediacji jest też jej niesformalizowany charakter atmosfera jest bardziej swobodna niż w sądzie, gdzie obowiązują pewne ramy procesowe.
Bardzo istotną zaletą jest też obecność mediatora, który ma za zadanie zapewnić uczestnikom mediacji profesjonalne wsparcie m.in. poprzez udzielanie im głosu, zadawanie pytań, a także pilnowanie, aby ich rozmowa nie przerodziła się w kłótnię. Mediator jest bezstronny, czyli nie opowiada się za żadną ze stron. Jest też neutralny w stosunku do przedmiotu mediacji, co oznacza, że nie ma dla niego znaczenia, jakie rozwiązanie ustalą strony. Mediator nie zajmuje się ustaleniem tego, kto ma rację, nie narzuca też stronom rozwiązania, lecz pomaga im dojść do konsensusu.
Mediacje są dobrowolne, jednak należy mieć na uwadze treść przepisu art. 187 § 1 pkt 3 kodeksu postępowania cywilnego, który zobowiązuje do podania w pozwie informacji, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a jeśli tego nie uczyniły do wyjaśnienia dlaczego tak się stało. Ponadto przepisy k.p.c. zobowiązują sąd do dążenia do ugodowego rozwiązania sprawy, w szczególności do nakłaniania stron do mediacji. Dlatego coraz częściej można się spotkać z tym, że sądy kierują uczestników postępowania do mediacji.
Zanim skierujemy sprawę do sądu warto rozważyć mediację, która zwiększa szanse na szybkie uzyskanie przez nas korzystnego rozstrzygnięcia, minimalizując przy tym koszty postępowania. Wprawdzie wymaga ona od nas dobrej woli, polegającej na chęci porozumienia się z drugą stroną i pójścia na ewentualne ustępstwa, jednak warto pamiętać, że pod wieloma względami mediacja może być dla nas korzystniejszym rozwiązaniem niż postępowanie sądowe.
Mediacja może być prowadzona we wszystkich sprawach cywilnych, w których dopuszczalne jest zawarcie ugody, tj. w sprawach, w których wynik postępowania jest zależny od woli stron.
Jako przykład mediacji w postepowaniu cywilnym można podać sprawy:
Mediacje gospodarcze umożliwiają ugodowe zakończenie sporu zaistniałego między przedsiębiorcami, który powstał w związku z prowadzoną przez nich działalnością. W jej trakcie strony, w obecności mediatora, przedstawiają swoje stanowiska w sprawie oraz propozycje zakończenia sporu.
Mediacja możliwa jest w sprawach, w których prawo dopuszcza zawarcie ugody, szczególnie w sprawach:
Zawierając umowę o prace zarówno pracownik jak i pracodawca są pełni nadziei i z entuzjazmem podejmują współpracę. Jednak w toku tej współpracy mogą wyniknąć różne okoliczności, które powodują konflikty i spory. Aby uniknąć postępowania sądowego większość spraw pracowniczych można rozstrzygnąć na drodze mediacji. Do najczęściej kierowanych spraw należą:
Przebieg mediacji
Etapy przebiegu mediacji